برنامه پزشکی هوش مصنوعی گوگل راه‌اندازی می‌‌شود

ainews11
4 min readJul 12, 2021

برنامه پزشکی هوش مصنوعی گوگل خبر داغ این روزهای دنیای پزشکی و فناوری است. در طول هر سال، میلیاردها جستجو در گوگل از سوی افراد گوناگون در سراسر دنیا انجام می‌‌گیرد که برای کمک به کشف مشکل پوست‌شان به جعبه جادویی جستجوی وب مراجعه می‌‌کنند. اکنون، گوگل در حال آماده‌سازی و راه‌اندازی برنامه‌ای است که از الگوریتم‌های شناسایی تصویر برای ارائه کمک‌های تخصصی و شخصی استفاده می‌‌کند. یک نسخه آزمایشی مختصر در کنفرانس توسعه‌دهندگان شرکت گوگل در ماه گذشته نشان می‌‌دهد که این سرویس بر اساس عکس‌های آپلود شده، چندین بیماری پوستی را گزارش می‌‌دهد.

در مطالعاتی که الگوریتم‌ها و پزشکان روی تصاویر بیماران انجام می‌‌دادند، مشخص شد ماشین‌های مجهز به هوش مصنوعی که با دانش متخصصان پوست و مو آموزش دیده بودند، قادر بودند مشکل پوستی را از روی عکس تشخیص دهند و یا حتی از متخصصان بهتر عمل کنند. رکسانا دانشجو، متخصص پوست و محقق حوزه یادگیری ماشین و سلامت در این باره می‌‌گوید: «در حال حاضر شواهد بسیار کمی از آزمایش‌های بالینی با استفاده از چنین فناوری وجود دارد و هیچ ابزار تجزیه و تحلیل تصویر هوش مصنوعی برای استفاده از متخصصان پوست در ایالات متحده تأیید نشده است.»

برنامه جدید گوگل هنوز از نظر بالینی تأیید نشده است، اما توانایی هوش مصنوعی این شرکت و ایجاد بخش‌هایی مربوط به مراقبت‌های بهداشتی، برنامه پزشکی هوش مصنوعی شرکت گوگل را قابل توجیه می‌‌کند. در کنفرانس توسعه‌دهندگان گوگل، کارن دسالوو، مدیر ارشد بهداشت گوگل، گفت که این شرکت قصد دارد به محض پایان سال جاری، آنچه را که ابزار کمکی تشخیص بیماری پوستی نام دارد و نوعی برنامه پزشکی هوش مصنوعی گوگل است را در اتحادیه اروپا راه‌اندازی کند.

امکان بهره‌برداری برنامه پزشکی هوش مصنوعی گوگل در اروپا

سخنگوی گوگل درباره ارائه برنامه پزشکی هوش مصنوعی گوگل گفت این شرکت مایل است این سرویس را در ایالات متحده ارائه دهد، اما زمان مشخصی برای ارائه آن به کشورهای آن سوی اقیانوس اطلس ندارد. سخنگوی گوگل از اظهار نظر درباره اینکه آیا شرکت با سازمان غذا و داروی ایالات متحده درباره این برنامه صحبت کرده است یا نه، امتناع کردند.

سخنگوی این شرکت می‌‌گوید: «برنامه پزشکی هوش مصنوعی گوگل به عنوان یک وسیله پزشکی کلاس یک در اتحادیه اروپا تعریف شده و تأیید شده است. به این معنی که می‌‌توان آن را در کشورهای اتحادیه اروپا و کشورهای دیگر که این استاندارد را تشخیص می‌‌دهند، به فروش رساند. هیو هاروی، مدیرعامل شرکت هاردیان هلث که یک موسسه مشاوره بهداشت دیجیتال در انگلستان است، می‌‌گوید که این شرکت برای تأمین شرایط ترخیص کالا با موانع نسبتاً کمی روبه‌رو شده است.

نسخه آزمایشی ماه گذشته برنامه پزشکی هوش مصنوعی شرکت گوگل نسخه‌ای بسیار مختصر بود و طراحی برنامه هنوز نهایی نیست. در طرحی که در نسخه نمایشی نشان داده شده است، کاربر می‌بایست سه عکس از لکه‌های پوستی خود را از زوایا و فواصل مختلف بگیرد و به هوش مصنوعی گوگل بفرستد. کاربر می‌‌تواند به صورت اختیاری اطلاعاتی مانند قسمت آسیب‌دیده بدن و مدت زمانی که این مشکل را داشته است را نیز به اطلاعات خود اضافه کند. با ضربه زدن روی دکمه «ارسال»، تصاویر برای گوگل فشرده و ارسال می‌‌شوند. این برنامه سپس «شرایط احتمالی» را نشان می‌‌دهد که وضعیت احتمالی نشان داده شده در تصاویر را شرح می‌‌دهد. با ضربه زدن روی یکی از این شرایط، لیستی از اطلاعات کلیدی مانند علائم، بیماری مسری و گزینه‌های درمانی در اختیار کاربر قرار می‌‌گیرد. این شرکت می‌‌گوید: «برنامه پزشکی هوش مصنوعی شرکت گوگل در مورد «صدها هزار تصویر پوستی» آموزش دیده است و می‌‌تواند ۲۸۸ بیماری پوستی را شناسایی کند؛ از جمله سرطان‌های پوست که تقریباً ۹۰ درصد از جستجوهای رایج در گوگل را شامل می‌‌شود.

ارزش پزشکی برنامه تشخیص بیماری پوستی گوگل

برنامه پزشکی هوش مصنوعی گوگل در پاسخ به عکس‌های کاربران حتی یک مورد را نیز به عنوان تشخیص نهایی بیماری ارائه نمی‌دهد و به کاربر همواره این هشدار را نشان می‌‌دهد که «شرایط احتمالی ذکر شده در اینجا تشخیص پزشکی نیست». سخنگوی شرکت گوگل، این اپلیکیشن را به یک موتور جستجو تشبیه کرد که نتایج را برای یک فرد نمایش می‌‌دهد و نتیجه‌گیری خود را درباره لک‌های پوستی ارائه می‌‌دهد.

با این حال گوگل همچنان بر ارزش پزشکی برنامه پوستی خود تأکید کرده است. دسالوو، رئیس گروه بهداشت این شرکت می‌گوید: «گوگل این برنامه را توسعه داده است، زیرا به اندازه کافی متخصص پوست برای کمک به هر فرد مبتلا به بیماری‌های پوستی در جهان وجود ندارد. سیستم هوش مصنوعی گوگل و برنامه پزشکی هوش مصنوعی گوگل می‌‌تواند به دقتی برسد که با متخصصان پوست مورد تایید هیئت مدیره ایالات متحده برابر باشد.»

جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

منبع: هوشیو

--

--