بزرگ ترین شرکت هوش مصنوعی ایران ؛ مرکز تحقیقات هوش مصنوعی پارت

ainews11
5 min readFeb 20, 2021

--

مرکز تحقیقات هوش مصنوعی پارت، بزرگ ترین شرکت هوش مصنوعی ایران و یکی از ۵ شرکت برتر خاور‌میانه در این زمینه، به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های شرکت پردازش اطلاعات مالی پارت، از سال ۱۳۹۶ فعالیت خود را با رصد و مطالعه فرصت‌ها و چالش‌های هوش مصنوعی در بازار ‌ایران و جهان و بررسی شرکت‌ها و سیاست‌های موفق در ‌این حوزه آغاز کرد.

پارت دانش‌‎بنیان به پشتوانه ۷۰۰ نفر سرمایه انسانی که از این تعداد بیش از ۱۰۰ نفر متخصص هوش مصنوعی هستند و با هدف تبدیل شدن به یکی از بزرگ‌‎ترین و پیشروترین بازیگران هوش مصنوعی در جهان به کارش ادامه می‌دهد و تاکنون اقدام به تشکیل چهار تیم بینایی ماشین، پردازش زبان طبیعی، پردازش گفتار و داده‌کاوی کرده است. در ادامه به معرفی چهار محصول برتر بزرگ ترین شرکت هوش مصنوعی ایران، یعنی شهاب، سهاب، فراشناسا و آی‌کوانت می‌پردازیم.

شهاب؛ شبکه هوشمند ابری

نیاز به زیرساخت‌هایی با توان پردازشی بالا و هزینه‌های خرید و نگهداری آن‌ها از جمله چالش‌های ورود به بازار هوش مصنوعی در ایران است که شبکه هوشمند ابری شهاب با توان پردازشی بیش از ۴۰۰۰ ترافلاپس در پی حل آن برآمده است. زیرساخت پردازشی ابری به عنوان خدمت(IaaS)، سکوی ابری ارائه سرویس‌های هوش مصنوعی و یادگیری ماشین(PaaS) و بازارچه سرویس‌های هوشمند ابری (Services) بخش‌های مختلف شهاب را تشکیل داده است. پایداری، امنیت بالا و بومی بودن از جمله مزایای رقابتی شهاب محسوب می‌شود که این ویژگی‌ها در سطح کلان و به‌منظور استفاده در سازمان‌های امنیتی از اهمیت بسیاری برخوردارند.

سایت شهاب

سهاب؛ سرویس‌های هوشمند ابری

سهاب بازارچه‌ ابری ایمن و سریع است که سرویس‌های ابری هوش مصنوعی را برای ساخت و عرضه‌ محصولات در اختیار شرکت‌ها، استارت‌آپ‌ها و برنامه‌نویسان قرار می‌دهد.

در این بازارچه با تمرکز بر‌ ایجاد فضای ابری تاکنون بیش از ۱۰۰ سرویس‌ هوش مصنوعی توسعه داده شده توسط مرکز تحقیقات هوش مصنوعی پارت، ارائه شده و به این تعداد اضافه خواهد شد. سهاب علاوه بر‌ امکان استفاده از سرویس‌های توسعه داده‌شده برای کسب‌وکارها و سازمان‌ها، بستری را برای توسعه سرویس‌های هوش مصنوعی در اختیار تمام توسعه‌دهندگان و کسب‌وکار‌ها قرار می‌دهد.

برنامه‌نویسان و متخصصان هوش مصنوعی می‌توانند با توسعه کدهای خود در محیط سکوی ابری شهاب و بارگذاری و اجرای آن‌ها در سهاب به‌صورت API در دسته‌بندی‌های مختلف بینایی ماشین، پردازش گفتار، پردازش زبان طبیعی و داده کاوی، آماده ارائه آن‌ها به کسب‌و‌کارها باشند. مزیت رقابتی سهاب این است که علاوه بر سایت دارای یک اپلیکیشن جامع متشکل از تمامی سرویس‌هاست که تجمیع آن‌ها کار تست و بررسی دموها را برای کاربران آن آسان کرده است. سهاب هدف‌گذاری بلندمدت خود را بازارهای خاورمیانه و جهانی قرار داده است.

فراشناسا؛ سامانه احراز هویت الکترونیکی

فراشناسا سامانه‌ای بیومتریک و مبتنی بر فناوری تشخیص چهره و صوت است که با قابلیت‌های گوناگون خود، امکان احراز هویت الکترونیکی را با امنیت و دقت بالا میسر کرده است. امکانات و امنیت بالایی که فراشناسا برای کاربران خود فراهم می‌کند، موجب شده است تا در بسیاری از مراکز دولتی و غیردولتی مورد استفاده قرار گیرد.

سامانه فراشناسا با اتکا بر سرویس‌های متنوع خود، احراز هویت افراد را انجام می‌دهد. این سامانه با استفاده از تکنیک‌های منحصربه‌فرد از جمله تطبیق دقیق چهره، فناوری liveness، فناوری سنجش هوشیاری و فناوری تشخیص حالت دست، راه را بر هرگونه جعل هویت بسته است.

بخش‌های اصلی این سامانه شامل احراز هویت تصویری، احراز هویت ویدیویی، احراز هویت صوتی و احراز هویت چندکاناله هستند.

سایت فراشناسا

آی‌کوانت؛ سامانه معاملات الگوریتمی

بزرگ‌ترین شرکت هوش مصنوعی ایران با ادغام ابزارهای مالی و هوش مصنوعی، زیرساختی هوشمند را برای معامله‌گران مهیا کرده‌است. ‌آی کوانت به عنوان زیرساخت معاملات‌الگوریتمی هدف خود را تسهیل در توسعه معاملات الگوریتمی قرار داده است. در این سامانه می‌توان ایده‌های معاملاتی را بر روی داده‌های گذشته تست کرد و گزارش‌های جامعی از بازدهی و ریسک استراتژی‌ها داشت. همچنین این سامانه استراتژی‌های خام و قابل تنظیمی را توسط هوش مصنوعی تولید کرده و در اختیار کاربران آی‌کوانت قرار می‌دهد. در واقع کاربرانی که به تکنیک‌های هوش مصنوعی تسلط چندانی ندارند، می‌توانند با تنظیم پارامتر الگوریتم‌های آموزش داده شده و آماده در سامانه، از آن‌ها در استراتژی معاملاتی خود استفاده کنند. ابزارهای مرتبط با فیلترکردن سهام، ابزارهای طراحی استراتژی و بک‌تست و شرطی روی سهام از جمله ابزارهای به ارائه شده در آی‌کوانت محسوب می‌شوند.

سایت آی‌کوانت

پایبندی به مسئولیت‌های اجتماعی

فناوری هوش مصنوعی در دنیا با سرعت بسیار زیادی در حال پیشروی است و باعث ایجاد نیاز فزاینده به نیروی متخصص در این حوزه شده است. مرکز تحقیقات به عنوان بزرگ ترین شرکت هوش مصنوعی ایران با درک این نیاز و با تاسیس کالج تخصصی هوش مصنوعی پارت اقدام به برگزاری دوره‌های رایگان هوش مصنوعی برای علاقه‌مندان این رشته کرده و از سال ۹۶ تاکنون بیش از ۵۰۰ نفر از علاقمندان با استعداد در حوزه هوش مصنوعی را برای ورود به بازار کار آماده کرده است. تا کنون دوره های بسیاری از جمله یادگیری ماشین، یادگیری عمیق، یادگیری تقویتی، هوش مصنوعی و شکارچی پایتون توسط متخصصان باتجربه هوش مصنوعی پارت برگزار شده است.

بازار هوش مصنوعی در دستان مرکز تحقیقات

بزرگ ترین شرکت هوش مصنوعی ایران با رصد و مطالعه فرصت‌ها و چالش‌های هوش مصنوعی در بازار سعی در تحلیل درست و ارائه اطلاعات مفید به فعالان و سرمایه گذاران این حوزه داشته است. به همین منظور با تهیه کتاب بوم‌شناسی هوش مصنوعی که آخرین نسخه آن در تابستان ۹۹ منتشر شده و حاوی اطلاعات بیش از ۱۰۰ شرکت فعال در این زمینه است، راهنمای خوبی برای مدیران کسب‌و‌کارها و سرمایه‌گذاران بازار هوش مصنوعی شده است.

مجموعه این فعالیت‌ها مرکز تحقیقات هوش مصنوعی پارت را تبدیل به بزرگ ترین شرکت هوش مصنوعی ایران کرده و باعث شده این مرکز با شعار «هوشمندسازی فرآیندهای زندگی» در زمینه هوش مصنوعی پیشرو باشد.

منبع: hooshio.com

--

--

ainews11

اخبار و مقالات هوش مصنوعی

More from ainews11