filmبهترین فیلم های هوش مصنوعی ۲۰۲۱ ؛ تماشای این فیلم‌ها را از دست ندهید

ainews11
7 min readDec 8, 2021

در این مطلب قصد داریم بهترین فیلم های هوش مصنوعی ۲۰۲۱ را به شما معرفی کنیم. فیلم‌هایی که با بهره‌گیری از بهترین‌های سینمای دنیا سعی در علاقه‌مند کردن افراد به فناوری هوش مصنوعی، آشنا کردن آن‌ها با کاربردهای این فناوری و به تصویر کشیدن دنیای آینده مبتنی بر هوش مصنوعی دارند. البته بسیاری از آن‌ها فیلم های مربوط به هوش مصنوعی نیستند و نمی‌توان گفت که فیلم های سینمایی درباره هوش مصنوعی هستند. اما در ساخت آن‌ها از این فناوری استفاده شده است. در سال‌های اخیر، هوش مصنوعی در حوزه فناوری عملکردی چشمگیر داشته است. سؤال اما اینجاست که در پرتو این اتفاق، صنعت فیلم‌سازی چه حرفی برای گفتن دارد؟

در چند سال گذشته، هوش مصنوعی در زمینه کسبوکار IT بسیار به چشم آمد. البته، پیامدهای احتمالی هوش مصنوعی اغلب با آنچه که در فیلم های مربوط به هوش مصنوعی نمایش داده می‌شود، متفاوت است. بسیاری از افراد به دنبال تماشای فیلم هوش مصنوعی دوبله هستند و این در حالی است که از نظر موجودیت، یافتن فیلم هوش مصنوعی زیرنویس فارسی ساده‌تر است. هرچند تماشای فیلم هوش مصنوعی دوبله به شما کمک می‌کند تا بیشتر تمرکزتان را روی تماشای صحنه‌های فیلم و شرایطی که استفاده از فناوری هوش مصنوعی برای فیلم ایجاد کرده، بگذارید. با این حال فیلم های هوش مصنوعی را می‌توان از جنبه‌های مختلف بررسی کرد و هم روی کاربرد این فناوری در صنعت فیلم‌سازی تمرکز کرد و هم روی محتوایی که فیلم های با موضوع هوش مصنوعی ارائه داده‌اند. در ادامه فیلم‌های با موضوع هوش مصنوعی که برترین‌های سال ۲۰۲۱ هستند را معرفی می‌کنیم.

معرفی بهترین فیلم های هوش مصنوعی

رستاخیزهای ماتریکس — The Matrix Resurrections

سری فیلم‌های ماتریکس بدون شک از بهترین فیلم های هوش مصنوعی در دنیا هستند. لانا واچووسکی ، تهیه‌کننده، کارگردان و یکی از نویسندگان فیلم اکشن، علمی- تخیلی و مبتنی بر هوش مصنوعی «رستاخیزهای ماتریکس» است. این فیلم، چهارمین فیلم از سری فیلم‌های ماتریکس پس از بارگذاری مجدد ماتریکس و انقلاب‌های ماتریکس در سال ۲۰۰۳ است. اعتقاد بر این است که فیلم‌نامه این مجموعه، جنگی فاجعه‌بار میان انسان و ماشین‌های مجهز به هوش مصنوعی را به تصویر می‌کشد که هنوز افشا نشده است.

به همین دلیل، فیلم از برنامه‌های هوش مصنوعی دارای احساس، معروف به معمار و اوراکل برای ساختن خود ماتریکس استفاده کرد. به علاوه، برنامه‌های مختلفی، بخش‌های گوناگونی از جهان را شبیه‌سازی می‌کنند و برنامه‌های عامل ، مردم جهان را کنترل می‌کنند. این فیلم هوش مصنوعی هم از نظر کاربرد این فناوری در ساخت آن دیدنی است و هم از نظر محتوا و دنیایی که هوش مصنوعی در آن تاثیرگذار بوده است.

خارج از محدوده — Outside the Wire

داستان فیلم «خارج از محدوده » که در سال ۲۰۳۶ اتفاق می‌افتد، درباره ربات‌های جنگجو است. اما مسئله آسیب‌های جانبی جنگ را نیز مدنظر دارد. این فیلم به کارگردانی مایکل هوفسترم در ژانر اکشن علمی- تخیلی و در سال ۲۰۲۱ تولید شده است. آنتونی مکی (که تهیه‌کننده فیلم هم هست) نقش افسر اندرویدی‌ای را بازی می‌کند که با یک خلبان پهپاد (دامسون ادریس) برای جلوگیری از یک فاجعه جهانی، همکاری می‌کند. خلبان پهپاد به منطقه جنگی اعزام می‌شود، تا با افسر فوق سری اندرویدی در یک مأموریت، فوراً از حمله هسته‌ای جلوگیری کنند. با این حال، زمانی که ستوان هارپ (دامسون ادریس)، خلبان بدنام پهپاد، به علت تخطی از قوانین به یک منطقه خطرناک نظامی اعزام می‌شود، با کاپیتان لئو (آنتونی مکی)، افسر اندرویدی که وظیفه پیدا کردن وسیله‌ای بسیار مخرب را پیش از اینکه به دست شورشیان بیفتد بر عهده دارد، همکاری می‌کند.

فینچ — Finch

اگر مشتاق تماشای یکی از بهترین فیلم های هوش مصنوعی هستید تماشای این فیلم را از دست ندهید. در میان فیلم های سینمایی درباره هوش مصنوعی می‌توان این فیلم را جزو بهترین‌ها دانست. «فینچ» فیلم آمریکایی درام، علمی- تخیلی و پساآخرالزمانی، به کارگردانی میگل ساپوچنیک و محصول سال ۲۰۲۱ است. یکی از شخصیت‌های اصلی این فیلم به نام «فینچ» این توانایی را دارد که از طریق تعامل‌ها و تجربیات خود با رباتش به یک کودک که به طور مصنوعی رشد کرده است، تبدیل شود.

فینچ واینبرگ، مهندس رباتیکی که یکی از معدود بازمانده‌ها است، به تنهایی با سگش به نام گودیِر زندگی می‌کند. در جهانی پساآخرالزمانی، رباتی که او برای دفاع از سگش ساخته است، درباره زندگی، عشق، دوستی و معنای انسانیت می‌آموزد. فینچ (تام هنکس) مردی است که برای ساختن خانه‌ای جدید برای خانواده عجیب و غریبش یعنی سگ محبوبش و ربات تازه‌ساخته‌شده، در سیاره‌ای خطرناک و تخریب‌شده سفر می‌کند.

مرد آزاد — Free Guy

فیلم «مرد آزاد » به کارگردانی شان لوی، کمدی اکشنی است که داستان آن در قلمرو یک بازی ویدئویی به نام شهر آزاد (برنامه‌ریزی‌شده از سوی چند توسعه‌دهنده) روی می‌دهد. از سوی دیگر، گای ، شخصیت غیربازیکنی است که در شهر آزاد، زندانی شده است. مانند فیلم نمایش ترومن جیم کری، گای متوجه می‌شود که جهان او، یک بازی ویدئویی است و تلاش می‌کند که مانع از نابودی آن از طریق توسعه‌دهندگان شود. این فیلم، عملکرد درونی یک بازی کامپیوتری را که شخصیت‌های متعدد مبتنی بر هوش مصنوعی دارد، به تصویر می‌کشد. از مرد آزاد می‌توان به عنوان یکی از بهترین فیلم های هوش مصنوعی امسال یاد کرد.

هرج‌ومرج فضایی: میراث جدید — Space Jam: A New Legacy

«هرج‌ومرج فضایی: میراث جدید»، یک فیلم اکشن کمدی انیمیشن است که به وسیله گروه انیمیشن وارنر و برادران وارنر تهیه و توزیع شده است. هوش مصنوعی بدذاتی، پسر لبرون جیمز را می‌رباید و او مجبور می‌شود با باگز بانی متحد شود، تا در یک مسابقه بسکتبال برنده شود. جیمز از لونی تون برای برنده شدن در مسابقه بسکتبال در برابر آواتارهایی که هوش مصنوعی بدذاتی به نام Al-G Rhythm رهبری می‌کند، یاری می‌گیرد و دام ، پسر ربوده‌شده خود را که Al-G Rhythm به دنیای برادران وارنر کشانده است، نجات می‌دهد.

ران اشتباه رفته — Ron’s Gone Wrong

در میان بهترین فیلم های هوش مصنوعی این فیلم شرایطی خاص دارد و به صورت انیمیشن است.«ران اشتباه رفته»، یک فیلم انیمیشن با موضوع مزایای ربات‌ها در زندگی روزمره است. نویسندگان، جامعه‌ای را به تصویر کشیده‌اند که در آن، بهترین دوستان کودکان، ربات‌های محرک، سخنگو و دیجیتالی هستند. ران یازده ساله متوجه می‌شود که دوست رباتش، درست کار نمی‌کند. در نهایت، کودک به رباتش یاد می‌دهد که چگونه مسیریابی کند. ران اشتباه رفته که یکی از فیلم های درباره هوش مصنوعی است، نویدبخش چندین تعامل دلگرم‌کننده میان انسان و ربات است.

آشوب مدام — Chaos Walking

در لیست بهترین فیلم های هوش مصنوعی به معرفی آخرین مورد رسیدیم. «آشوب مدام»، فیلم آمریکاییِ مبتنی بر هوش مصنوعی دیگری است که بر اساس مجموعه علمی- تخیلی The Knife of Never Letting Go ساخته شده است. «آشوب مدام» دختری مرموز و پسری را به تصویر می‌کشد که در سرزمینی مجبور به فرود اضطراری می‌شوند که در آن، همه مردان تحت‌تأثیر «صدا» قرار دارند. نیرویی که از هوش مصنوعی برای آشکار کردن افکار آن‌ها استفاده می‌کند. در نهایت، دختر متوجه می‌شود که زندگی‌اش در خطر است و پسر باید نیروهای درونی خود را برای کشف اسرار وحشتناک سیاره، هدایت کند.

کلام آخر…

در این مطلب ۷ مورد از بهترین فیلم های هوش مصنوعی سال ۲۰۲۱ را به شما معرفی کردیم. فیلم‌هایی که لزوما جزو فیلم های مربوط به هوش مصنوعی یا فیلم های با موضوع هوش مصنوعی نیستند، بلکه محتواهای متفاوت دارند. اما از این بابت می‌توان آن‌ها را در دسته فیلم های درباره هوش مصنوعی قرار داد که برخی محتوایی مرتبط با این فناوری ارائه می‌دهند و برخی دیگر در پروسه تولید از این فناوری هوش مصنوعی بهره گرفته‌اند. به هر شکل تماشای این فیلم های سینمایی درباره هوش مصنوعی چه به صورت زیرنویس و چه دوبله، به همه علاقه‌مندان این فناوری و کسانی که دوست دارند بدانند دنیای آینده مبتنی بر هوش مصنوعی به چه صورت خواهد بود، توصیه می‌شود.

اگر شما هم فیلم هوش مصنوعی جذابی می‌شناسید در قسمت کامنت‌ها نامش را برای ما بنویسید.

جدیدترین اخبار هوش مصنوعی ایران و جهان را با هوشیو دنبال کنید

منبع: هوشیو

--

--