رد پای هوش مصنوعی در ارتقای تصویربرداری پزشکی با خرید شرکتی به ارزش ۲۳۰ میلیون

شرکت‌ فناوری تصویربرداری پزشکی «نانوکس» به تازگی از خرید شرکت «زبرا مدیکال ویژِن»، پیشرو در به‌کارگیری هوش مصنوعی در حوزه سلامت، خبر داده است که ارزش آن بالغ بر ۲۰۰ میلیون دلار می‌باشد. افزون بر این، خبر خرید امتیاز شرکت ۳۰ میلیون دلاریِ USARAD و شرکت وابسته به آن «مدیکال دیاگونستیک وب» نیز منتشر شده است. یک شبکه جهانی متشکل از بیش از ۳۰۰ رادیولوژیست در این مرکز مشغول به فعالیت هستند. خرید امتیاز دو شرکت مذکور منوط به پای‌بندی به شرایط خاص و اخذ تاییدیه‌های قانونی است.

خرید امتیاز این دو شرکت بزرگ می‌تواند این فرصت را در اختیار «نانوکس» قرار دهد تا به حل برخی از چالش‌برانگیزترین مشکلات سلامتی جهان بپردازد: از جمله‌ی این مسائل می‌توان به کمبود دستگاه‌های تصویربرداری پزشکی، تعداد کمِ رادیولوژیست‌ها و تحلیل داده‌های پزشکی اشاره کرد. اگر «نانوکس» به راهکار پیوسته‌ای در حوزه رادیولوژی دست یابد، امیدها به توسعه‌ی چشم‌انداز مدیریت سلامت جمعیت افزایش پیدا خواهد کرد.

«ران پولیاکین» رئیس و مدیرعامل شرکت نانوکس طی توضیحاتی خاطرنشان کرد: «شرکت نانوکس اگر در خرید امتیاز زبرا مدیکال ویژن و USARAD با موفقیت عمل کند، کمک شایانی به حمایت از شبکه وسیع رادیولوژیست‌ها خواهد کرد. لازم به ذکر است که این شبکه به الگوریتم‌های هوش مصنوعی فوق پیشرفته مجهز می‌باشد. این راهکار جهانی و پیوسته‌ی تصویربرداری پزشکی می‌تواند زمینه را برای تفسیر سریع تصاویر پزشکی فراهم نماید. بنابراین، اقدامات پزشکی با سرعت بالایی به انجام می‌رسند. همچنین، گام بسیار بلندی در راستای آگاهی‌بخشی برای پیشگیری از بیماری‌ها برداشته می‌شود.»

بزرگ‌ترین پایگاه داده تصویربرداری پزشکی

شرکت «زبرا مدیکال ویژن» که در سال ۲۰۱۴ پایه‌گذاری شد، تاکنون موفق شده مبلغ ۴/۵۷ میلیون دلار از شرکت سرمایه‌گذاری «Khosla Ventures»، «Marc Benioff»، صندوق سرمایه‌گذاری «Intermountain Investment Fund»، «OurCrowd Qure»، «Autumn»، «aMoon»، «Nvidia»، «J&J» و «Dolby» جذب نماید. این شرکت صاحب بزرگ‌ترین پایگاه داده تصویربرداری در بخش پزشکی می‌باشد و بیش از دو میلیون تصویر پزشکی در اختیار دارد.

«زبرا مدیکال ویژن» موفق به ارائه چندین راهکار هوش مصنوعی برای تصویربرداری پزشکی شده است که مورد تایید سازمان جهانی غذا و داروی هستند. از جمله راهکارهای اخیر آن می‌توان به مدل‌سازی سه‌بعدیِ تصویر پرتو ایکس اشاره کرد که برای برنامه‌ریزی پیش از جراحی به کار برده می‌شود. زبرا مدیکال با موسسه‌های آکادمیک، سازمان‌های بهداشت و درمان و تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی سراسر جهان به همکاری پرداخته است. دانشگاه آکسفورد، بیمارستان‌های آپولو، جانسون & جانسون، نوآنس، Nvidia، سازمان بهداشت و درمان اینشتین، Erasmus MC و غیره تنها برخی از شرکای زبرا مدیکال به شمار می‌روند.

این شرکت به تازگی تمرکزش را بر روی مدیریت سلامت عمومی معطوف کرده و از پایگاه داده تصویربرداری خود در این راستا بهره گرفته است. این تصمیم باعث می‌شود سیستم‌های درمانی بتوانند تعداد بالایی از بیماران را به لحاظ بیماری‌های مزمن ارزیابی کنند. «زوهر الهانانی» — مدیرعامل زبرا مدیکال ویژن — بیان کرد: «شریک مبتکر و معتمدی مثل نانوکس می‌تواند ضمن ارتقای توانمندی‌های ما به تبادل اطلاعات و نقطه‌نظرات هوش مصنوعی نیز کمک کند. اگر تجهیزات نوین تصویربرداری و راهکارهای هوش مصنوعی در کنار یکدیگر به کار برده شوند، می‌توان شاهد پیشرفت‌های چشمگیری بود. در این راستا، باید از زیرساخت‌های ابری فوق‌پیشرفته نیز کمک گرفت. پایش جمعیت به منظور شناسایی و درمان زودهنگام بیماری‌ها مزمن با تکیه بر شیوه‌های درمانی جدید باعث شده تا نتایج درمان به طرز قابل‌ملاحظه‌ای ارتقاء یابند.»

انواع کاربردهای هوش مصنوعی در صنایع مختلف را در هوشیو بخوانید

منبع: هوشیو

--

--

--

اخبار و مقالات هوش مصنوعی

Love podcasts or audiobooks? Learn on the go with our new app.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
ainews11

ainews11

اخبار و مقالات هوش مصنوعی

More from Medium

Jews Invented Psychology

What can you gain by using the bench?

How to identify and remove a computer RAT

Tracking Down the Fruits of Xinjiang’s Forced Labor Industry