کاربرد هوش مصنوعی در تشخیص کمردرد

ainews11
2 min readDec 9, 2021

--

گروهی از پژوهشگران دانشگاه مانت سینای موفق به طراحی نوعی هوش مصنوعی‌ شده‌اند که می‌تواند با مطالعه‌ سوابق پزشکی بیماران، اقدام به تشخیص کمردرد کند و مزمن یا حاد بودن آن‌ها را مشخص دهد. بر اساس نتایج این پژوهش که در ژورنال تحقیقات اینترنتی پزشکی منتشر شده است، به کمک این مدل، می‌توان دقت فرایند درمان را تا ۸۰ درصد افزایش داد.

نزدیک به ۸۰ درصد بزرگسالان در طول زندگی خود، حداقل برای مدتی کوتاه، در ناحیه‌ پایین کمرشان احساس درد می‌کنند. در واقع، کمردرد، شایع‌ترین مشکل جسمانی مرتبط با مشاغل نیز به شمار می‌رود. برخی معتقدند تجویز مسکن برای درمان این درد، نقش پررنگی در معتاد شدن بیماران به این داروها ایفا کرده است. به همین دلیل، تشخیص بالینی نوع کمردرد می‌تواند ابزار کارآمدی باشد که علاوه بر بهبود نحوه‌ مدیریت این بیماری، استفاده از داروهای اضافی و غیرضروری را نیز کاهش می‌دهد.

بیشتر بخوانید

طبقه بندی تومورهای مغزی به کمک یادگیری عمیق و یادگیری ماشین

کمردرد مزمن و حاد با یکدیگر تفاوت دارند و در نتیجه، با روش‌های مختلفی هم درمان می‌شوند. با این حال، در پرونده‌ سوابق پزشکی، هر دو نوع به یک شکل ثبت می‌شوند، به نحوی که تشخیص کمردرد و نوع آن‌ها تنها با بازبینی بعدی امکان‌پذیر است.

کمردرد مزمن و کمردرد حاد

اینکه افراد، تفاوت بین کمردرد مزمن و کمردرد حاد را ندانند، پس این امکان هم وجود نخواهد داشت که پیشنهادات درمانی مناسبی که برای بیماری‌شان به آن‌ها می‌شود، کارایی لازم را داشته باشد؛ به عنوان مثال، نمی‌توان به آن‌ها گفت چه زمانی می‌توانند به کارشان برگردند. این مدل هوش مصنوعی را می‌توان به منظور افزایش دقت صورت‌حساب و کدگذاری پزشکی در فرایند درمان بیمارانی که از کمردرد رنج می‌برند، استفاده کرد.

بیشتر بخوانید

هوش مصنوعی بهتر از پزشکان مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی را پیش‌بینی می‌کند

محققان از ۱۷,۴۰۹ پرونده‌ سوابق پزشکی و ۱۶,۷۱۵ بیمار برای آموزش مدل هوش مصنوعی خود استفاده کردند.

اسماعیل نبیل، استاد پزشکی زیست‌محیطی و بهداشت و درمان عمومی از دانشگاه مانت سینای، توضیح می‌دهد: «تا به حال، پژوهش‌هایی انجام شده‌اند که نرخ داروهای تجویزی و تعداد دفعات مراجعه به پزشک، فیزیوتراپ و کایروپراکتیک را در میان بیمارانی که از کمردرد رنج می‌برند، بررسی کرده باشند؛ اما پژوهش حاضر نشان داده است که هوش مصنوعی می‌تواند با دقت بالا کمردرد مزمن و کمردرد حاد را تشخیص دهد. با تکیه بر این فناوری، می‌توان به بیمار گفت چه زمانی به انجام فعالیت‌های عادی‌اش برگردد، چه مدت استراحت کند یا چند جلسه به پزشک مراجعه کند. این پژوهش در بحث تشخیص، درمان، کدگذاری و صورت‌حساب‌نویسی بیماری‌های عضلانی- اسکلتی دیگر، همچون زانودرد، آرنج‌درد و درد شانه، نیز کاربرد دارد. در این بیماری‌ها هم مانند کمردرد، سوابق پزشکی شدت درد و مزمن یا حاد بودن آن را به صورت دقیق مشخص نمی‌کنند.»

انواع کاربردهای هوش مصنوعی در صنایع مختلف را در هوشیو بخوانید.

منبع: هوشیو

--

--

ainews11

اخبار و مقالات هوش مصنوعی

More from ainews11