Sign in

هانا کرنیاواتی، پژوهشگر دانشگاه ANU (دانشگاه ملی استرالیا)، سعی در ایجاد رفتارهای حل مسئله و همدلی در ربات ها دارد. پژوهش‌های کرنیاواتی نه تنها تأثیری شگرف بر کارکردهای عادی هوش مصنوعی گذاشته، بلکه یک جایزه‌ بزرگ جهانی نیز برای وی به ارمغان آورده‌اند.

ربات‌های امروزی به حدی از پیشرفت رسیده‌اند که می‌توانند مثل ما انسان‌ها حرکت کرده و برقصند. اما آیا قادر به تفکر هم هستند؟ ایجاد رفتار حل مسئله و همدلی در ربات ها همواره یکی از دغدغه‌های دانشمندان بوده است.

هانا کرنیاواتی، استادیار دانشکده مهندسی و علوم کامپیوتری دانشگاه ملی استرالیا، در تلاش است تا پاسخ این سؤال…


بیشتر افراد وقتی بدهی دارند، کنترل اوضاع را از دست می‌دهند. حتی شکسپیر هم در مورد خطرات قرض گرفتن هشدار داده است: «نه قرض بگیرید و نه وام بدهید؛ در غیر این صورت، هم پولتان را از دست خواهید داد، هم دوست‌تان را.» با سنگین‌تر شدن بدهی‌ها، افراد وارد ورطه‌ای بی‌انتها می‌شوند. بدهی‌ می‌تواند روی اطرافیان و دوستان فرد هم تأثیرات منفی بگذارد.

گاهی اوقات، افراد از بدهی‌های فزاینده‌ی خود غافل می‌شوند.

در این مواقع، اتفاقی که می‌افتد این است که فرد به حساب کارت‌های اعتباری‌اش، میلیون‌ها هزینه می‌کند؛ ولی در طول زمان خودش را فریب می‌دهد تا باور کند…


اگرچه مصرف انرژی مغز انسان روزانه برابر دو عدد موز است، این مقدارِ کمِ انرژی مانع از انجام کارهای به شدت پیچیده آن‌ هم با کارآیی بسیار بالا نمی‌شود. به نقل از مجله ساینس (Science)، پژوهشگران راهی برای ساخت نمونه اولیه نورون مصنوعی پیدا کرده‌اند. این نورون مصنوعی از شکاف‌های گرافینی بسیار ظریفی ساخته شده است که یک ردیف مولکول آب را در خود جای می‌دهد. این نورون مصنوعی به جای استفاده از الکترون، مانند مغز انسان از یون استفاده می‌کند.

استفاده از یون به جای الکترون

کارایی فوق‌العاده‌ی مغز منوط است به یک واحد پایه که ما آن را نورون می‌نامیم. هر نورون از یک…


دکتر علی رسولی زاده، کارآفرین برتر ملی و یکی از فعالین حوزه فناوری اطلاعات و هوش مصنوعی، مهمان برنامه شب آفتابی بود. این برنامه شنبه هر هفته از شبکه رادیویی اقتصاد پخش می‌شود و با کارآفرینان برتر گفتگو می‌کند. در این مطلب قرار است به خلاصه‌ای از گفتگو با او بپردازیم.

قدم اول

مدیرعامل پارت دانش‌بنیان در خصوص شروع فرایند کاری‌شان توضیح داد: «فرایند تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری در کشور مشکلات خاص خود را دارد و زمان‌بر هم هست. به غیر از نهادها و سازمان‌ها، مردم نیز در سوی دیگر، برای تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی اطلاعات کافی ندارند. مثلا، در موضوع سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی…


طی چند سال آینده، هوش مصنوعی در گروه عواملی قرار خواهد گرفت که تأثیرگذاری فراوانی روی صنایع دارند. اما صرفاً به خاطر ظرفیت‌های خارق‌العاده‌ این فناوری، نمی‌توان از مشکلات بالقوه‌اش چشم‌پوشی کرد. در این مقاله سعی بر مرور کاربرد هوش مصنوعی در حسابرسی داخلی داریم.

با توجه به فشار فزاینده‌ای که از سمت سازمان‌ها روی حسابرس‌های داخلی وارد می‌شود، برخی امیدوارند که هوش مصنوعی بتواند به ارزشی که این بخش برای سازمان‌ها به ارمغان می‌آورد کمک کند. هوش مصنوعی می‌تواند به تشخیص کارآمدتر حوزه‌های ریسکی و مسائلی از این دست کمک کند.

بر خلاف انتظارات، کاربرد هوش مصنوعی در حسابرسی…


یکی از چالش‌های عصر مدرن پیش روی حوزه‌ بهداشت و درمان، انتقال سریع داروهای خاص و هدفمند به بیماران است. نقش بی‌بدیل هوش مصنوعی در تغییر بنیادی شیوه‌های تحلیل داده‌های پزشکی بر کسی پوشیده نیست. حال زمان آن فرارسیده تا کارآیی خود در انتقال سریع داروهای خاص به بیماران را نیز اثبات کند.

شرکت Absci، شرکت مصنوعات زیست‌شناسی که به تازگی سهامی عام شده است، در کشف و ساخت پروتئین‌ها از یک پلتفرم مجهز به هوش مصنوعی استفاده می‌کند و بدین ترتیب، به شرکت‌های داروسازی کمک می‌کند داروهایی بسازند که پیش از این دست‌نیافتنی به نظر می‌رسیدند. …


شرکت‌های فناوری Saab و Varjo در تلاش‌اند فناوری واقعیت ترکیبی (XR) جدید و به صرفه‌ با وضوح بالا تولید کنند تا به منظور آموزش خلبان‌های هواپیماهای جنگنده‌ Gripen E/F در شبیه‌سازها به کار رود. در ساخت این فناوری که صفحه نمایش بیونیک نام دارد، از قوه‌ی بینایی انسان‌ها الهام گرفته شده است. با استفاده از صفحه نمایش بیونیک می‌توان میزان انرژی‌ای که شبیه‌سازها صرف محاسبات می‌کنند را کاهش داد.

امروزه، شبیه‌سازها جزئی جدانشدنی از آموزش خلبان‌ها، به ویژه خلبان‌های جت‌های جنگی، به شمار می‌روند. به کمک این فناوری‌ها می‌توان اتاقک خلبان و محیط داخل هواپیما را شبیه‌سازی کرد و بدین…


بخش مدیریت ثروت بریتانیا در سال‌های اخیر رشد قابل توجهی داشته است و حدود ۹۴۸ میلیارد پوند دارایی دارد که معادل ۴۶ درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور است. بنابراین، جای تعجب نیست که موسسات مالی و شرکت‌های مدیریت ثروت به دنبال این هستند که هر چه سریع‌تر به جدیدترین فناوری‌های هوش مصنوعی دست پیدا کنند.

مدیریت ثروت یک صنعت غنی از داده است که عمدتاً به فرایندهای کلیدگذاری مجدد داده‌های انسانی (human data rekeying processes) تکیه زیادی دارد. در این شرکت‌ها سالانه هزاران ساعت صرف کارهای تکراری و پیش پا افتاده‌ای مثل وارد کردن داده‌ها و بررسی و…


دانشمندان وقوع تکینگی را پیش‌بینی کرده بودند، اما آیا قرار است زودتر شاهد این رخ‌داد باشیم؟

دانشمندان وقوع تحولی شگرف در زندگی بشر را در قرن حاضر پیش‌بینی کرده‌اند؛ تحولی که بشر از زمان اختراع مد و محصولات کشاورزی مانند آن را تجربه نکرده‌ است. اگرچه، دانشمندان از این تحول با نام‌های متخلفی مانند «انفجار اطلاعات»، «شتاب زمانی یا اکسِلِراندو»، «تکینگی فناوری» و غیره. یاد می‌کنند، اما همه آن‌ها یک نقطه مشترک دارند.

اینک، دانشمندان بر این فرضیه پافشاری می‌کنند که تغییرات پرسرعت و پیشرفت‌ دانش و فناوری تحولی شگرف در زندگی انسان ایجاد خواهند کرد. این نظریه در اشکال…


از چند سال قبل که دویدن را شروع کرده‌ام به اهمیت حرکات کششی پی بردم، اما به خوبی از پس انجام این حرکات بر نمی‌آیم. وقتی با تکنیک‌هایی مثل برآورد ژست بدن و بینایی ماشین آشنا شدم، به این فکر افتادم که از آن‌ها در مسائل واقعی مثل برآورد و ارزیابی حالت‌های یوگا استفاده کنم.

ainews11

اخبار و مقالات هوش مصنوعی

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store